Půdopokryvné keře: Barevná záplava pro vaši zahradu

Půdopokryvné Keře

Skalník (Cotoneaster)

Skalník je rod s více než 200 druhy, z nichž mnohé se skvěle hodí jako půdopokryvné keře. Jsou to nenáročné rostliny, které tolerují i horší půdní podmínky a jsou odolné vůči suchu. Většina druhů kvete drobnými bílými nebo růžovými květy, ze kterých se na podzim vyvíjejí atraktivní červené, oranžové nebo černé plody. Ty slouží jako potrava pro ptáky a zároveň zdobí zahradu i v zimních měsících.

Mezi oblíbené půdopokryvné skalníky patří například skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri), skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis) nebo skalník rozprostřený (Cotoneaster divaricatus). Tyto druhy se liší vzrůstem, tvarem listů i barvou plodů, takže si z nich vybere opravdu každý.

Skalníky se snadno pěstují a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Stačí jim slunečné stanoviště a propustná půda. Jsou odolné vůči škůdcům i chorobám a dobře snášejí i řez. Díky své nenáročnosti a dekorativnosti jsou skalníky skvělou volbou pro každého, kdo hledá nenáročný a atraktivní půdopokryvný keř do své zahrady.

Tavolník (Spirea)

Tavolníky (Spiraea) jsou oblíbeným druhem okrasných keřů, které se pyšní bohatou škálou druhů a kultivarů. Mezi nimi najdeme i půdopokryvné tavolníky, které se skvěle hodí pro pokrytí větších ploch, svahů nebo jako podrost pod vyšší stromy. Tyto nižší a rozložité keře vytváří hustý koberec listů, který potlačuje růst plevele a zabraňuje erozi půdy.

Pro zahradu se hodí například tavolník japonský 'Little Princess', dorůstající do výšky maximálně 50 cm s růžovými květy, nebo tavolník bumalda 'Crispa' s nápadnými, kadeřavými listy a růžovými květy. Oblíbený je také tavolník nipponský 'Snowmound' s bílými květy a kompaktním vzrůstem.

Při výběru půdopokryvného tavolníku do vaší zahrady zvažte především stanoviště a typ půdy. Většina tavolníků preferuje slunné stanoviště a propustnou, mírně vlhkou půdu. Péče o ně je nenáročná, stačí je na jaře po mrazech seříznout a občas zalít během suchého období.

Brslen (Euonymus)

Brslen (Euonymus) je rod rostlin zahrnující mnoho druhů, z nichž některé se skvěle hodí jako půdopokryvné keře. Tyto nízké, často plazivé keře, vytvářejí hustý zelený koberec, který potlačuje růst plevele a zabraňuje erozi půdy. Pro zahrady jsou ideální volbou, protože nevyžadují zvláštní péči a daří se jim v různých podmínkách.

Název keře Výška (cm) Stanoviště Barva květů Období květu
Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) 30-60 Slunce/polostín Žlutozelená Květen - červen
Skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri) 15-20 Slunce/polostín Bílá Květen - červen
Tavolník japonský (Spiraea japonica) 60-80 Slunce/polostín Růžová Červen - srpen

Mezi oblíbené půdopokryvné druhy brslenu patří například Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei), který je známý svými panašovanými listy. Jeho kultivary, jako 'Emerald Gaiety' s bíle lemovanými listy nebo 'Emerald 'n' Gold' se žlutým panašováním, rozzáří každý stinný kout. Další variantou je Brslen japonský (Euonymus japonicus), který je spíše vzpřímený a dosahuje výšky až 1,5 metru. Jeho lesklé, tmavě zelené listy jsou velmi dekorativní. Pro slunná stanoviště je vhodný Brslen křídlatý (Euonymus alatus), který na podzim hýří zářivě červenými listy a oranžovými plody.

Dřišťál (Berberis)

Dřišťál (Berberis) je rod rostlin, který zahrnuje mnoho druhů, z nichž některé se skvěle hodí jako půdopokryvné keře. Tyto odolné a nenáročné keře se pyšní hustým vzrůstem, který efektivně potlačuje plevel a zabraňuje erozi půdy. Navíc okouzlují svými dekorativními listy, které se na podzim barví do zářivých odstínů. Mezi oblíbené půdopokryvné druhy patří například dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) s červenými bobulemi a dřišťál Juliin (Berberis julianae) s tmavě zelenými listy a žlutými květy.

Dřišťály preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou, ale snáší i polostín. Jsou nenáročné na zálivku a odolávají suchu. Pravidelným řezem po odkvětu podpoříte jejich hustý růst a bohaté kvetení. Dřišťály jsou skvělou volbou pro nízké živé ploty, obruby záhonů nebo jako solitéry do skalek. Pamatujte však, že některé druhy dřišťálu mají trny, proto je třeba dbát opatrnosti při manipulaci s nimi.

Mochna (Potentilla)

Mochna (Potentilla) je rod rostlin zahrnující mnoho druhů, z nichž některé se skvěle hodí jako půdopokryvné keře na zahradu. Tyto nenáročné rostliny se snadno pěstují a potěší vás záplavou květů v pestré paletě barev od bílé a žluté po oranžovou, růžovou a červenou. Mezi oblíbené půdopokryvné mochny patří například mochna plazivá (Potentilla reptans) s jasně žlutými květy, mochna stříbrná (Potentilla argentea) s jemnými stříbřitými listy a žlutými květy, nebo mochna husí (Potentilla anserina) s atraktivními žlutými květy a jedlými listy. Mochny preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou, ale snášejí i polostín. Jsou odolné vůči suchu a chorobám, což z nich dělá ideální volbu pro nenáročné zahradníky. Půdopokryvné mochny se snadno množí dělením trsů na jaře nebo na podzim. Díky svému rychlému růstu brzy vytvoří hustý koberec, který potlačí růst plevele a dodá vaší zahradě atraktivní vzhled. Kromě estetické funkce přitahují mochny také opylovače, jako jsou včely a motýli, a přispívají tak k biodiverzitě vaší zahrady.

půdopokryvné keře

Růže šípková (Rosa canina)

Růže šípková (Rosa canina) je odolný a nenáročný keř, který se skvěle hodí jako půdopokryvná rostlina do zahrady. Dorůstá do výšky až 3 metrů a vytváří husté, trnité porosty, které potlačují růst plevele a zabraňují erozi půdy. Na jaře kvete krásnými, bílými až růžovými květy, ze kterých se na podzim vyvíjejí šípky – plody bohaté na vitamín C.

Růže šípková preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu, ale snese i polostín a horší půdní podmínky. Je mrazuvzdorná a nenáročná na údržbu. Stačí ji jednou ročně prosvětlit a odstranit staré nebo poškozené větve. Růže šípková je skvělou volbou pro ty, kteří hledají nenáročnou, ale krásnou a užitečnou rostlinu do své zahrady.

Půdopokryvné keře jsou jako zelené koberce, které zahalí vaši zahradu do pestré palety barev a textur. Odolné skalníky s záplavou bílých květů, přes nízké a kompaktní druhy jalovců až po půvabné brsleny s pestrými listy, výběr je opravdu široký a uspokojí i ty nejnáročnější zahrádkáře.

Božena Černá

Jalovec (Juniperus)

Jalovec (Juniperus) je rod stálezelených jehličnanů z čeledi cypřišovitých, který nabízí širokou škálu druhů a kultivarů vhodných i jako půdopokryvné keře. Tyto nízké, rozprostírající se jalovce vytvářejí atraktivní zelený koberec, který potlačuje růst plevele a zabraňuje erozi půdy.

Pro půdopokryvné účely se skvěle hodí například Juniperus horizontalis (jalovec vodorovný) a jeho četné kultivary, jako 'Wiltonii' s modrozelenými jehlicemi, nebo 'Golden Carpet' se zlatožlutým olistěním. Tyto jalovce preferují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Jsou nenáročné na údržbu a odolné vůči suchu.

Při výběru jalovce jako půdopokryvného keře je důležité zvážit jeho vzrůst a habitus. Některé kultivary dorůstají výšky pouze 20 cm, zatímco jiné mohou dosahovat až 50 cm. Jalovce se uplatní v různých typech zahrad, od skalek a vřesovišť až po moderní minimalistické zahrady.

Vřes (Calluna)

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je stálezelený, půdopokryvný keř, který je v našich končinách velmi oblíbený. Dorůstá do výšky 20–50 cm a vytváří husté, kompaktní koberce. Jeho drobné, jehlicovité listy jsou zelené a na podzim se mohou zbarvovat do bronzova. Kvete od července do září drobnými, zvonkovitými květy, které vytvářejí bohatá květenství. Vřes je nenáročný na pěstování a snese i sušší půdy. Preferuje slunná stanoviště, ale snese i polostín. Vřes je ideální rostlinou pro skalky, vřesoviště, ale i pro pěstování v nádobách. Existuje mnoho kultivarů vřesu, které se liší barvou květů i listů. Mezi nejoblíbenější patří kultivary s bílými, růžovými, fialovými a červenými květy. Vřes je krásnou a nenáročnou rostlinou, která vám bude dělat radost po mnoho let.

Zimostráz (Buxus)

Zimostráz, latinsky Buxus, je stálicí mezi půdopokryvnými keři. Jeho největší předností je hustý, kompaktní růst a drobné, lesklé listy, které si zachovávají sytou zelenou barvu i během zimy. Díky tomu je zimostráz ideální volbou pro tvarované živé ploty, obruby záhonů nebo pro vytváření zajímavých geometrických tvarů v zahradě. Zimostráz preferuje slunná až polostinná stanoviště a dobře propustnou, mírně vlhkou půdu. Existuje mnoho kultivarů zimostrázu, které se liší velikostí, tvarem listů a rychlostí růstu. Mezi nejoblíbenější patří Buxus sempervirens 'Suffruticosa', kompaktní kultivar vhodný pro nízké živé ploty, a Buxus microphylla 'Faulkner', který se vyznačuje pomalým růstem a hustým habitem. Pěstování zimostrázu není náročné, je však důležité dopřát mu pravidelný řez, aby si zachoval svůj tvar a hustotu. Řez se provádí na jaře po skončení mrazů. Zimostráz je odolný vůči chorobám a škůdcům, nicméně v posledních letech se v České republice šíří houbová choroba zvaná Cylindrocladium buxicola, která může zimostráz vážně poškodit. Proti této chorobě je důležitá prevence, jako je výběr odolných kultivarů, vzdušné stanoviště a vyhýbání se přemokření.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: domov